Czym jest leczenie kanałowe zębów i jak się je przeprowadza

leczenie kanałowe Za tą nazwą, która wielu osobom wydaje się dosyć tajemnicza, kryje się jedna z podstawowych metod leczenia stosowanych w endodoncji, czyli dziedzinie stomatologii zajmującym się zdrowiem wnętrza zęba. W sytuacji, w której najprawdopodobniej trzeba by go usunąć, leczenie kanałowe pozwala na jego zachowanie nawet na wiele lat, co wiąże się z największą wygodą dla pacjenta oraz uniknięciem ubytków w uzębieniu. Co istotne, wraz z doskonaleniem metod leczenia oraz wprowadzaniem nowych, lepszych materiałów, w taki sposób uratowany ząb, może służyć pacjentowi jeszcze bardzo długo.

Jak przebiega leczenie kanałowe?

Ten rodzaj terapii przeprowadza się w sytuacji, kiedy próchnica nie zostanie na odpowiednio wczesnym etapie powstrzymana i dotrze do miazgi zęba, powodując jej stan zapalny, co zazwyczaj wiąże się z bólem oraz jego szczególną wrażliwością na zmianę temperatury. W takich właśnie sytuacjach stosuje się leczenie kanałowe, które polega w pierwszej kolejności na dokładnym oczyszczeniu komory zęba oraz jego kanałów z chorej tkanki. Zabiegi takie przeprowadza się metodami mechanicznymi przy pomocy precyzyjnych narzędzi oraz chemicznymi, a staranność ich wykonania ma decydujące znaczenie dla powodzenia całej terapii. Po wykonaniu tych czynności, kolejnym etapem jest wypełnienie wolnej przestrzeni we wnętrzu zęba specjalnym, bardzo trwałym tworzywem, dzięki któremu odzyskuje on strukturę podobną do pierwotnej. W końcowej fazie ubytek jest uzupełniany materiałem o specjalnie dobranym do reszty zęba kolorze oraz nadawana jest mu zbliżona do naturalnej forma, dzięki czemu ząb na długie lata odzyskuje w pełni swój wygląd oraz pełnione funkcje.

Leczenie kanałowe podczas jednej wizyty – to możliwe!

Przeprowadzaniem tego rodzaju zabiegów zajmują się u nas tylko lekarze stomatolodzy posiadający specjalizację z endodoncji oraz wieloletnie doświadczenie w tej materii, co gwarantuje najwyższą jakoś wykonywanych usług. Najlepszym świadectwem tego, jak dobrze odnajdujemy się w tej dziedzinie jest to, że podejmujemy się również udrażniania zablokowanych, wąskich lub zakrzywionych kanałów, a także powtórnego leczenia jeżeli zachodzi taka konieczność. Absolutnym hitem jest też leczenie kanałowe na jednej wizycie, co jeszcze do niedawna było niemożliwe. Ta opcja jest szczególnie przydatna dla osób, które nie dysponują zbyt dużą ilością wolnego czasu, np. pracują na zmiany, zajmują się dziećmi, wróciły na krótko z zagranicy i chcą uporać się z chorobą zęba przed powrotem. Jeżeli jesteś w podobnej sytuacji, to zgłoś się do nas, a na pewno znajdziemy odpowiednie wyjście – szybkie leczenie kanałowe to świetne rozwiązanie dla osób prowadzących życie w pośpiechu. Sprawdzi się także u tych, dla których wizyty u dentysty nie są zbyt przyjemne i w związku z tym chcą maksymalnie ograniczyć ich ilość i długość.

Czy leczenie kanałowe boli? Rozwiewamy mity

Często, kiedy pacjenci dowiadują się, że aby uratować ząb, konieczne będzie podjęcie właśnie takich działań, jakie zostały opisane powyżej, zastanawiają się czy leczenie kanałowe jest bolesne. W końcu wiąże się ono ze znaczną ingerencją w strukturę zęba, którego choroba zazwyczaj już wtedy sprawia sporo nieprzyjemności. Obawy te są jednak nieuzasadnione, ponieważ każdemu pacjentowi podawane jest odpowiednie znieczulenie, dzięki któremu jak najbardziej możliwe staje się bezbolesne leczenie zębów nawet w sytuacji, kiedy konieczne jest wykonywanie na nich skomplikowanych zabiegów. W trosce o komfort pacjentów, staramy się stosować tylko najnowsze i jednocześnie sprawdzone już rozwiązania przeznaczone zarówno dla osób starszych jak i najmłodszych, a stomatologia dziecięca jest pod tym względem szczególnie wymagająca.

Leczenie kanałowe zębów w Rudzie Śląskiej

Jeżeli poszukujesz gabinetu dentystycznego, w którym solidnie i niedrogo przeprowadzisz leczenie kanałowe w Rudzie Śląskiej, ponieważ mieszkasz właśnie w tym mieście lub jego najbliższej okolicy, to jesteś w odpowiednim miejscu. Nasza nowa praktyka stomatologiczna Endo-Dent znajduje się bowiem niedaleko centrum tego miasta, w dzielnicy Wirek przy ul. Katowickiej 43/03. Taka lokalizacja odpowiadać powinna również mieszkańcom położonej w pobliżu Bykowiny, a także osobom które szukają pomocy dentysty w okolicach Halemby, Nowego Bytomia, Czarnego Lasu i Bielszowic, Kochłowic. Dużym atutem umiejscowienia naszej praktyki w Rudzie Śląskiej jest także to, że wygodnie można do niej zarówno dojechać samochodem, jak i publicznymi środkami transportu (autobusami i tramwajami). Sprawdź na mapie naszą lokalizację i zadzwoń zapytać o dostępne terminy wizyt.