Dbanie o zdrowe zęby – profilaktyka stomatologiczna w Endo-Dent

profilaktyka

Równie ważne, jak wykonywanie różnego rodzaju zabiegów zaliczanych do stomatologii ogólnej, jest odpowiednie troszczenie się o uzębienie, które nie wymaga intensywnego leczenia.

Kluczem do tego, aby cieszyć się z pięknym uśmiechem, bez przykrych dolegliwości, jest właściwe dbanie o zdrowe zęby, do czego często nie wystarcza po prostu codzienne ich szczotkowanie.

Jeżeli chcesz mieć pewność, że robisz wszystko, aby właściwie zadbać o dobry stan jamy ustnej, umów się na wizytę w Endo-Dent i sprawdź w jakiej kondycji są Twoje zęby oraz czy wskazane jest dla Ciebie skorzystanie z któregoś z niżej wymienionych zabiegów:

  • Usuwanie przebarwień i osadów z zębów – często też jest ono nazywane piaskowaniem. Jego wykonanie wskazane jest dla osób, które np. palą papierosy lub piją dużo kawy, to może negatywnie odbijać się na kolorze szkliwa, a tego rodzaju zmiany niejednokrotnie wiążą się również zalążkami próchnicy. Dlatego właśnie warto zwrócić na nie szczególną uwagę i dobrać o ich regularne oczyszczanie. Oczywiście sprawia to, że zęby stają się bielsze, co ma także pozytywny wpływ na ich estetyczny wygląd.
  • Usuwanie kamienia nazębnego (często też funkcjonuje nazwa skaling) – polega on na dokładnym oczyszczeniu szkliwa z nagromadzonych na nim osadów. Najczęściej tworzą się one w miejscach trudno dostępnych, gdzie zazwyczaj nie dociera szczoteczka podczas codziennego mycia. Regularne wykonywanie takiego zabiegu przy pomocy specjalistycznego sprzętu pozwala ograniczyć ryzyko wystąpienia zmian próchniczych, które pod warstwą wspomnianych osadów znajdują idealne warunki do rozwoju. Co ważne, skaling często eliminuje również krwawienie i stany zapalne dziąseł, a także brzydki zapach z ust związany z rozwojem bakterii.
  • Fluoryzacja inaczej lakierowanie zębów fluorem – to również istotny element profilaktyki stomatologicznej. Zabieg ten polega na nałożeniu na wcześniej oczyszczone zęby warstwy lakieru zawierającego stężony fluor, który wnika w głąb szkliwa i zabezpiecza je przed szkodliwym działaniem kwasów występujących powszechnie w jamie ustnej. Dzięki temu również znacznie zmniejszone zostaje ryzyko wystąpienia próchnicy. Lakierować w ten sposób można zęby mleczne i stałe.
  • Dbanie o zdrowe zęby u dzieci – to także ważny element pracy dentystów, a składa się na nie kilka elementów, takich jak na przykład nauka prawidłowego używania szczoteczki i pasty, co wcale nie jest aż tak bardzo oczywiste, jak się wydaje. Często u młodszych pacjentów jest także wykonywane lakierowanie zębów mlecznych oraz lakowanie zębów stałych tylnych – polega ono na pokryciu szczególnie trudno dostępnych miejsc specjalną substancją, która zabezpiecza je przed gromadzeniem się w nich np. resztek pokarmów, a równocześnie ułatwia ich dokładne mycie i tym samym pomaga uniknąć chorób.

Jeśli nie masz pewności co do tego, czy na pewno tego rodzaju pomoc jest Ci potrzebna, to w takim razie zadzwoń do nas i umów się na wizytę. Bezpłatnie sprawdzimy stan Twoich zębów i doradzimy najlepsze dla nich rozwiązanie, jeżeli konieczne okaże się leczenie. Nasz gabinet stomatologiczny w Rudzie Śląskiej mieści się przy ulicy Katowickiej 43/03 w dzielnicy Wirek – dzięki takiej lokalizacji łatwo dojedziesz do niego zarówno samochodem, jak i korzystając z publicznych środków komunikacji. Zapraszamy!